\`\`RTÜK Medya ve Çocuk Dergisi, Çocukların Medya Okuryazarlığı Farkındalığını Artırmayı Amaçlıyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından çocuklara medya okuryazarlığı farkındalığı ve bilinci kazandırmak amacıyla hazırlanan RTÜK Medya ve Çocuk Dergisi yayınlandı. 9 yaş ve üzeri çocukları hedefleyen dergide birçok bilgilendirici, eğitici ve eğlenceli içerik bulunuyor.

 

“Bir İlke İmza Atmanın Heyecanını Yaşıyoruz”
 

RTÜK Medya ve Çocuk Dergisi için ön söz kaleme alan Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin, çocuklar için, odağına medya okuryazarlığını alan söz konusu dergiyi yayınlayarak bir ilke imza atmanın verdiği heyecanı paylaştı. Üst Kurulun toplumsal ve kültürel değerleri korurken çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimine olumsuz etki edecek yayınlara karşı da sıkı tedbirler aldığının altını çizen Şahin, medya okuryazarlığı bilincini de farklı yaş gruplarına yaymak istediklerini ifade etti. Bu kapsamda, çocuklar için Üst Kurulca yapılan çalışmalardan bahseden Şahin, çıkarılan dergiyle medya okuryazarlığı farkındalığını artırmak istediklerini belirtti.

 

Dergide Eğitici, Öğretici ve Eğlendirici Birçok İçerik Bulunuyor
 

Tarihteki ilk çizgi film, James Webb Teleskobu, Dijtal Ayak İzi ve Metaverse gibi bilgilendirici içerikleri barındıran dergide RTÜK’ün çocukları ve gençleri korumak için yürüttüğü Akıllı İşaretler ve 5 bölümde oluşan “Çekirdek Ailesi Çizgi Film Serisi“ gibi çalışmalara da detaylı olarak yer veriliyor. Medya Okuryazarlığı Dersi, Üst Kurulda yürütülen Medya Okuryazarlığı faaliyetleri, Akıllı İşaretler’e, kamu spotu çalışmalarına, İyi Uykular Çocuklar Projesi’ne, ürün yerleştirmeye ve çocuklar için aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların reklamlarına yönelik düzenlemelere dair özgün içerikler dergide yer alıyor. Günümüzde giderek artan medya tüketiminin çocuklar üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerin önüne geçmek amacıyla dergide bilinçli ve güvenli medya tüketimi için çocukların uygulayabileceği yöntemlere de yer veriliyor. Medya kullanım kılavuzu ile çocukların medya ile sağlıklı bir ilişki kurmasını amaçlayan dergi, güvenli medya kullanımı tavsiyeleriyle çocukların siber zorbalıktan korunmasını amaçlıyor. Çocukların kendi başlarına ya da aileleriyle hem keyifli vakit geçirmesi hem de medya ve medya okuryazarlığına dair kavramları eğlenerek öğrenmesi için bilmece ve bulmacalar da dergide yer alıyor.

 

Engelsiz Dergi
 

Derginin engelli çocuklar için de erişilebilir olmasını isteyen RTÜK, derginin sesli betimleme, ayrıntılı alt yazı ve işaret dili çevirisi çalışmalarında da son aşamaya gelindi. Çalışmaların kısa sürede tamamlanıp derginin iç kapağında yer alan engelsiz erişim için özel olarak oluşturulmuş QR kodlar aracılığıyla derginin engelsiz erişimine ulaşabilirsiniz.

 

Dergiyi çevrim içi okumak için RTÜK Kurumsal Web Sitesinde yer alan RTÜK Medya ve Çocuk ikonuna veya linke tıklayabilirsiniz:

https://www.rtuk.gov.tr/rtuk-medya-ve-cocuk-dergisi/4444

\`\`