İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen Medya Okuryazarlığı etkinlikleri kapsamında Adnan Ötüken İl Halk Kütüphaseninde öğrencilere  Medya Okuryazarlığı eğitimi verildi.

\`\`İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi personeli tarafından eğitime katılan öğrencilere, medya okuryazarlığı anlatıldı. Sunumlarında RTÜK’ün yayıncılığı düzenleyen ve denetleyen rolüne değinerek “Akıllı İşaretler” ve “İyi Uykular Çocuklar” animasyonu hakkında bilgi verdiler. Arkadaş seçiminde dikkat edilen dürüst ve güvenilir olma, iyi vakit geçirme gibi kriterlerin medya içeriklerinin seçiminde de geçerli olduğuna dikkat çekip, medya okuryazarlığına bu gözle yaklaşmanın zararlı içerikleri ayırt edebilmede kolaylaştırıcı bir işlevi olabileceğini söylediler. Öğrencilere geleneksel çocuk oyunlarını anlatarak, medya okuryazarlığıyla ilgili sunumda anlatılan konuları bilmece, bulmaca ve cümle tamamlama ile birleştirerek öğrencilerin neşeli zaman geçirmesini sağladılar.

Yeni “Rtük Gönüllülerimiz” oldular

Sunumların sona ermesiyle öğrenciler hazırlanan etkinlik alanında kodlama, test çözme, boyama gibi etkinliklerle sunumlar boyunca öğrendiklerini uygulama fırsatı buldular. Türkiye’de Medya okuryazarlığının gelişimini özel hazırlanan panodan takip eden öğrenciler, Türk Sineması’nın bilinen filmlerindeki kesitlerden oluşturulmuş dekorda hatıra fotoğrafı çekildiler. Etkinliğe katılan her öğrenciye birer katılım sertifikası ve “RTÜK Gönüllüsü” rozeti verildi. Artık onlarda birer RTÜK Gönüllüsü!

 

 

\`\`