\`\` 

    Pandemi nedeniyle bir süredir yapılamayan Medya Okuryazarlığı etkinlikleri bu yıl İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından okullardan gelen talepler doğrultusunda yeniden düzenlenmeye başlandı. Üst Kurul Merkez Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe katılım sağlayan öğrencilere Medya Okuryazarlığı eğitimi verildi.

           İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi personeli Üst Kurul Uzmanı Hüseyin Elçi tarafından eğitime katılan öğrencilere önce bir sunum yapıldı. Sunumda çocukların yaş grubuna uygun şekilde RTÜK’ün görevleri, Akıllı İşaretler, İyi Uykular Çocuklar Uygulaması ve Reklamların Renkleri gibi RTÜK’ün görev alanı ile ilgili konularda bilgiler verildi. Medyanın sadece gazete, televizyon, dergi gibi araçlardan oluşmadığına vurgu yapan Elçi mesaj içeren her şeyin medya olduğunu belirtti. Ayrıca sunumda Dijital Ayak İzi, Dijital Zorbalık, Medyanın Etkileri gibi konular örneklerle anlatılarak farkındalık oluşturuldu. Medyada yer alan hangi içeriklerin yararlı hangilerinin ise zararlı \`\`olduğunu ayırt edebilme becerisini kazandırabilmek için Medya Okuryazarlığının öneminden bahsedildi. Çocukların ailelerinin yardımı ile internette ve medyada gördükleri zararlı içerikleri şikâyet edebilecekleri RTÜK ihbar hattı ve BTK İhbar Web sitesinden bahseden Elçi son olarak öğrencilerin 7. ve 8. Sınıfta seçmeli olarak alabileceği Medya Okuryazarlığı Dersi hakkında bilgi vererek sunumunu sonlandırdı. Sunumun ardından sunumda anlatılan konular ile ilgili eğlenceli bulmacalar çözüldü ve RTÜK’ün çocuklara medya okuryazarlığını anlatabilmek adına hazırladığı Çekirdek Ailesi çizgi film serisinden bir bölüm birlikte izlendi.

            Sunumların ardından öğrenciler etkinlik alanında renk kodlama, internet bağımlılığı testi gibi etkinliklere katıldılar. Fuaye alanında bulunan akıllı işaretler ve bilgilendirici afişlerle sunumlarda öğrendiklerini pekiştiren öğrencilere İsimlerine özel RTÜK Gönüllüsü Sertifikası ve RTÜK Gönüllüsü Rozeti takdim edildi. Artık onlar birer RTÜK Gönüllüsü.

 

 

 

 

\`\`\`\`\`\`\`\`\`\`\`\`\`\`\`\`\`\`