Avrupa Kodlama Haftası, 45’ten fazla ülkede, 12.000’den fazla aktiviteyle 6 Ekim’de başladı.

Her yıl düzenlenen ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa Kodlama Haftası, programlamayı ve kapsamlı bir teknolojik bilgi birikimini teşvik ediyor. Bu sene özellikli olarak okullara odaklanan etkinlik kapsamında çocukların, öğretmenlerin ve ebeveynlerin dahil olduğu bir milyondan fazla kişinin interaktif faaliyetlere katılması bekleniyor. Girişim bu yıl, kodlama ve teknolojik aktivitelere ağrılık vermeleri konusunda özellikle öğretmenlere sesleniyor.

Kodlama Haftası internet sitesi https://codeweek.eu/ yeni çevrim içi ve çevrim dışı aktiviteler sunuyor ve okulların ve diğer düzenleyicilerin etkinliklerini bu platformda paylaşmaya davet ediyor. Öğretmenlere daha çok yardımcı olabilmek için pek çok dile tercüme edilen internet sitesi, öğretmenlerin sınıflarda kodlama etkinliği gerçekleştirebilmeleri için uygulamalı kaynaklar sunuyor.

Sitede her yıl olduğu gibi bu yıl da interaktif bir harita aracılığıyla aralarında kolayca gezinti yapılabilecek bir faaliyet listesi yayınlanıyor. Ders, atölye çalışması, herkese açık gün gibi kendi faaliyetlerini henüz eklememiş olan düzenleyiciler, bu faaliyetleri halen kayıt edip haritada işaretleyebiliyorlar.

Avrupa Birliği ülkesi olmamamıza rağmen, Kodlama Haftası’na ülkemizden de katılım sağlanıyor. Bu sene “Kodla Manisa Projesi” kapsamında Manisa'nın tüm ilkokul öğretmen ve öğrencileri Avrupa Kodlama Haftası’nın bir parçası olarak yerini aldı. Proje kapsamında 8 Ekim 2018 Pazartesi günü, yaklaşık 110.000 öğrenci ve 3000 öğretmene ulaşmak istiyorlar. KodlaManisa, kodlama konusunda atölye çalışma mekânları, öğretmen ve öğrenci eğitim imkânları sunuyor.

Alıntı yapılan haber için tıklayınız.