İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen Medya Okuryazarlığı etkinlikleri kapsamında Kariyer Koleji İlkoukulundan gelen birinci sınıf öğrencilerine Üst Kurulumuzun Konferans Salonu’nda Medya Okuryazarlığı eğitimi verildi.

\`\`

Eğitimler sayesinde medya içeriklerinin faydalı ve zararlı yönlerini ayırt edebilecekler

    Eğitimin açılışında konuşan İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Feyza Gizligider, televizyon ve radyonun biz farkına varsak da varmasak da birçok şeyi öğrendiğimiz kaynaklar olduğunun altını çizdi. Medyada bulunan bir içeriğin faydalı ya da zararlı olduğunun incelenip algılanabilmesi için medya okuryazarlığı kavramının anlaşılması gerektiğinin üzerinde duran Gizligider, ”Bu eğitimler yoluyla sizlere bu beceriyi kazandırmaya amaçlıyoruz.” dedi. 

   

    İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi personeli tarafından eğitime katılan öğrencilere, medya okuryazarlığı anlatıldı. Sunumlarında RTÜK’ün yayıncılığı düzenleyen ve denetleyen rolüne değinerek “Akıllı İşaretler” ve “İyi Uykular Çocuklar” animasyonu hakkında bilgi verdiler. Arkadaş seçiminde dikkat edilen dürüst ve güvenilir olma, iyi vakit geçirme gibi kriterlerin medya içeriklerinin seçiminde de geçerli olduğuna dikkat çekip, medya okuryazarlığına bu gözle yaklaşmanın zararlı içerikleri ayırt edebilmede kolaylaştırıcı bir işlevi olabileceğini söylediler. Öğrencilere geleneksel çocuk oyunlarını anlatarak, medya okuryazarlığıyla ilgili sunumda anlatılan konuları bilmece, bulmaca ve cümle tamamlama ile birleştirerek öğrencilerin neşeli zaman geçirmesini sağladılar.

\`\`

 

Yeni “Rtük Gönüllülerimiz” oldular

    Sunumların sona ermesiyle öğrenciler hazırlanan etkinlik alanında kodlama, test çözme, boyama gibi etkinliklerle sunumlar boyunca öğrendiklerini uygulama fırsatı buldular. Türkiye’de Medya okuryazarlığının gelişimini özel hazırlanan panodan takip eden öğrenciler, Türk Sineması’nın bilinen filmlerindeki kesitlerden oluşturulmuş dekorda hatıra fotoğrafı çekildiler. Etkinliğe katılan her öğrenciye birer katılım sertifikası ve “RTÜK Gönüllüsü” rozeti verildi. Artık onlarda birer RTÜK Gönüllüsü!

 

 

 

 

\`\`