İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen Medya Okuryazarlığı etkinlikleri kapsamında DSİ İlkokulundan gelen öğrencilere Üst Kurulumuzun Konferans Salonu’nda Medya Okuryazarlığı eğitimi verildi.

“Televizyon izlemek yerine aile üyelerinizle vakit geçirin”

Eğitime katılan Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin, öğrencilere televizyonu daha az izleyip kitap okuma ve ders çalışmaya daha fazla zaman ayırmaları yönünde tavsiyede bulundu. Başkan Şahin, “Televizyon izlemekten feragat ederek kazanacağınız zamanla ailenizle ve aile büyüklerinizle vakit geçirebilir, sokağa çıkıp güvenli ortamlarda geleneksel çocuk oyunlarımızı oynayabilirsiniz.” dedi.

 

 

Medya okuryazarlığı çocukların zararlı içerikleri kendi başlarına ayırt edebilmesine yardım ediyor

Üst Kurul Üyesi Nurullah Öztürk ise hayatımızın önemli bir kısmının medya karşısında geçtiğine ve medyasız bir yaşam düşünemediğimize dikkat çekti. Öztürk, “Bizim bunlardaki içeriklerden kaçmamız mümkün değil bu içerikler bu kadar çok hayatımızın içinde olunca içindeki kötü şeylerden korunma ihtiyacı da duyuyoruz. Son dönemde ortaya çıkan “Mavi Balina” gibi çocukları hedef alan tehlikeli içeriklere de maruz kalıyoruz. Bu gibi şeylerden kendi başımıza da korunmayı öğrenmemiz gerekiyor. Burada medya okuryazarlığıyla ilgili öğreneceğiniz bilgiler, bu tehlikelerin farkına vararak kendi başınıza korunabilecek bilinci kazanmanızda çok yararlı olacak.” İfadesini kullandı.

 

 

\`\`İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Feyza Gizligider de medyanın farklı kanal ve içeriklerle hayatımıza temas ettiğini belirtti.  Gizligider, “Televizyon izlemiyorsak bile karşımıza bir yerde bir ekran çıkabiliyor, müzik dinlemiyorsak serviste giderken duyuyoruz ya da yolda yürürken karşımıza bir tabela çıkabiliyor. Sürekli etrafımızdan bilgiler geliyor o bilgilerin kimisi bir şeyler satmak için, kimisi öğretmek için, kimisi kandırmak için bunlar gibi doğru veya yanlış bir sürü gerekçesi var.” dedi. Medyanın hem iyiyi hem de kötüyü sunduğuna değinen Gizligider, bundan dolayı medya okuryazarlığının önem vermemiz gereken bir konu olduğunu ifade etti.

 

 

\`\`“RTÜK Gönüllüleri” artmaya devam ediyor

İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesinde Üst Kurul Uzman Yardımcısı olarak görev yapan Muslu Caner Nezir tarafından eğitime katılan öğrencilere, medya okuryazarlığı sunumu yapıldı. Nezir, sunumunda RTÜK’ün yayıncılığı düzenleyen ve denetleyen rolüne değinerek “Akıllı İşaretler” ve “İyi Uykular Çocuklar” animasyonu hakkında bilgi verdi. Aynı dairede Kütüphaneci olarak görev yapan Gülay Özdemir ise medya okuryazarlığıyla ilgili sunumda anlatılan konuları bilmece ve bulmaca ile birleştirerek öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirmesini ve neşeli zaman geçirmesini sağladı.

Sunumların sona ermesiyle öğrenciler hazırlanan etkinlik alanında kodlama, anket, zeka oyunları gibi etkinliklerle sunumlar boyunca öğrendiklerini uygulama fırsatı buldular. Türkiye’de Medya okuryazarlığının gelişimini özel hazırlanan panodan takip eden öğrenciler, Türk Sineması’nın bilinen filmlerindeki kesitlerden oluşturulmuş dekorda hatıra fotoğrafı çekildiler. Etkinliğe katılan her öğrenciye birer katılım sertifikası ve “RTÜK Gönüllüsü” rozeti verildi. Etkinlik, öğrencilerin Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi (SKAAS) odasını dolaşıp bilgi almalarının ardından sona erdi.

 

 

 

\`\`