Medya Okuryazarlığı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerden haberdar olan fakat Üst Kurula gelemeyen Mühye Köyü’nde bulunan Yeşilkent İlkokulu öğrencilerine Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin sürpriz yaparak ziyarete gitti.  Ziyaret kapsamında İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi’nde “Medya Okuryazarlığı” projesini yürütmekte olan ekip tarafından eğitim de verildi. Üst Kurul Başkanı Şahin etkinliğe katılan her öğrenciye birer katılım sertifikası ile “RTÜK Gönüllüsü” rozeti verdi. Eğitimi tamamlayan öğrencilere okul çantası ve kırtasiye seti hediye etti.

\`\`

“Televizyon başında zaman harcamaktansa dışarıda oyun oynayın”

Yeşilkent İlkokulu’nda verilen eğitime katılan Üst Kurul Başkanı Şahin, bu eğitimlerde kazanılan becerilerin öğrencilerin medya içeriklerini daha dikkatli seçmelerine olanak sağlayacağını söyledi. Öğrencilere yaşlarına uygun içerikleri uygun saatlerde ve kısa sürelerle izlemeleri tavsiyesinde bulunan Şahin, “Televizyon başında geçireceğiniz zamanın birçoğunu oyunla geçirin. Mesela böyle güzel bir köyde imkânınız varken sokağa çıkın. Arkadaş gruplarınızla oyunlar oynayın, geleneksel oyunlarımızdan kopmayın. Kitap okumayı da hayatınızdan eksik etmeyin.” dedi.

Yaşamda her şeyin sadece televizyon, tablet ve telefondan ibaret olmadığına dikkat çeken Şahin, “Televizyon izliyoruz ama yerinde, zamanında ve süresini kısıtlayarak. Bundan arta kalan zamanlarda dersimize çalışmalı, annemizle, babamızla, kardeşlerimizle birlikte vakit geçirmeliyiz. Büyüklerimiz varsa dedemiz, ninemiz ile vakit geçirmeliyiz ama en önemlisi kitap okumalıyız. Oradan arta kalan zamanda da sokağa çıkıp oyun oynamalıyız.” ifadesini kullandı.

 

\`\`Eğitimler sayesinde medya içeriklerinin faydalı ve zararlı yönlerini ayırt edebilecekler

Eğitimin açılışında konuşan İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Feyza Gizligider, televizyon ve radyonun biz farkına varsak da varmasak da birçok şeyi öğrendiğimiz kaynaklar olduğunun altını çizdi. Medyada bulunan bir içeriğin faydalı ya da zararlı olduğunun incelenip algılanabilmesi için medya okuryazarlığı kavramının anlaşılması gerektiğinin üzerinde duran Gizligider, ”Bu eğitimler yoluyla sizlere bu beceriyi kazandırmaya amaçlıyoruz.” dedi. 

İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi personeli tarafından eğitime katılan öğrencilere, medya okuryazarlığı anlatıldı. Sunumlarında RTÜK’ün yayıncılığı düzenleyen ve denetleyen rolüne değinerek “Akıllı İşaretler” ve “İyi Uykular Çocuklar” animasyonu hakkında bilgi verdiler. Arkadaş seçiminde dikkat edilen dürüst ve güvenilir olma, iyi vakit geçirme gibi kriterlerin medya içeriklerinin seçiminde de geçerli olduğuna dikkat çekip, medya okuryazarlığına bu gözle yaklaşmanın zararlı içerikleri ayırt edebilmede kolaylaştırıcı bir işlevi olabileceğini söylediler. Öğrencilere geleneksel çocuk oyunlarını anlatarak, medya okuryazarlığıyla ilgili sunumda anlatılan konuları bilmece, bulmaca ve cümle tamamlama ile birleştirerek öğrencilerin neşeli zaman geçirmesini sağladılar.

 

 

\`\`

 

Yeni “Rtük Gönüllülerimiz” oldular

Sunumların sona ermesiyle öğrenciler hazırlanan etkinlik alanında kodlama, test çözme, boyama gibi etkinliklerle sunumlar boyunca öğrendiklerini uygulama fırsatı buldular. Türkiye’de Medya okuryazarlığının gelişimini özel hazırlanan panodan takip eden öğrenciler, Türk Sineması’nın bilinen filmlerindeki kesitlerden oluşturulmuş dekorda hatıra fotoğrafı çekildiler. Etkinliğe katılan her öğrenciye birer katılım sertifikası ve “RTÜK Gönüllüsü” rozeti verildi. Artık onlarda birer RTÜK Gönüllüsü!

 

 

 

 

 

 

 

\`\`