RTÜK Medya ve Çocuk Dergisi, “Engelsiz Bilişim Medya Ödülü” Kazandı

            Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi iş birliğinde bu yıl 11. kez gerçekleştirilen “Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi 2023 (BİLTEVT’2023)”de RTÜK Medya ve Çocuk Dergisi ödüllendirildi. Çeşitli kategorilerde ödül verilen kongrede Çocuk ve Medya Dergisi “Engelsiz Bilişim Medya Ödülü” kategorisinde ödül kazandı.

 

Dergi, Engellilerin İçeriğe Erişimi İçin Çevrildi

            Kongrenin açılış konuşmalarının ardından çeşitli kategorilerde engellilerin yaşamını kolaylaştıran hizmetlere imza atan kurumlar ödüllendirildi. RTÜK tarafından hazırlanan “Medya ve Çocuk Dergisi”, “Engelsiz Bilişim Medya Ödülü” kategorisinde engelli çocuklar için işaret dili, sesli betimleme ve ayrıntılı alt yazı çevirileri sayesinde içeriğini erişilebilir kılması yönüyle seçici kurulca ödüle layık görüldü. 9 yaş ve üzeri çocuklar için medya okuryazarlığı farkındalığı ve bilinci kazandırmak için hazırlanan dergi, yürütülen tam erişim çalışmaları sonucunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Birleşmiş Milletler Erişilebilirlik Logosunu kullanmaya hak kazanan ilk dergi olmuştu.

             

RTÜK’ün Engellilerin Medyaya Erişimi İçin Yaptığı Çalışmalar Ele Alındı

            Kongrede RTÜK’ün engellilerin medyaya erişimini kolaylaştırmak için yaptığı çalışmalar “RTÜK ve Engelsiz Medya Erişimi Çalışmaları” başlıklı oturumda konuşuldu. RTÜK öncülüğünde çeşitli kamu kurumlarının, akademisyenlerin ve engelli bireyler için çalışmalarını yürüten sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla hazırlanan “Sağırların, İşitme ve Görme Engellilerin Yayın Hizmetlerine Erişiminin İyileştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in oluşum süreci ve yönetmeliğin engellilerin medyaya erişimi için sağladığı katkı katılımcılarla paylaşıldı. 2019 yılında yayımlanan yönetmelik için RTÜK tarafından engelli bireylerin ihtiyaçları gözetilerek yapılan iyileştirme çalışmalarının üzerinde duruldu.

            İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Feyza GİZLİGİDER moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda, TRT’den Nilgün AYDOĞAN TRT’nin engelsiz medya çalışmalarını, Sesli Betimleme Derneği Başkanı Av. Olgun YILMAZ ise medya içeriklerinin erişilebilir hale getirilmesi çalışmalarını anlattı.

             

Eskişehir’de 20-22 Eylül tarihleri boyunca devam edecek kongreye engellilerin bilişim teknolojileri aracılığıyla çeşitli hizmetlere erişimini iyileştirmek için çalışmalarını sürdüren çok sayıda kamu kurumu, sivil toplum örgütü, özel sektör temsilcisi ve akademisyen katılıyor. Kongre süresince gerçekleştirilecek oturumlar ile engelli bireylerin kamu ve özel sektör hizmetlerine erişebilmesi ve bu hizmetlere erişirken yaşadıkları sorunları en aza indirecek çözüm önerilerin ortaya çıkması hedefleniyor. 

 

RTÜK Medya ve Çocuk Dergisi

https://www.rtuk.gov.tr/rtuk-medya-ve-cocuk-dergisi/4444

RTÜK Medya ve Çocuk Dergisi Sesli Betimleme Versiyonu

https://www.youtube.com/watch?v=s3RX52U1rhc

RTÜK Medya ve Çocuk Dergisi Ayrıntılı Altyazı ve İşaret Dili Çevirisi Versiyonu

https://www.youtube.com/watch?v=JuD_X10EGkc