SİBER ZORBALIK NEDİR?

Tanıdığımız veya tanımadığımız kişilerin internet aracılığıyla bilgisayar, akıllı telefon gibi araçlar üzerinden yaptığı rahatsız edici davranışlara “siber zorbalık” denir.İnternet kullanılarak gönderilen rahatsız edici yazılar, ses kayıtları, resim ve fotoğraflar da siber zorbalığın parçasıdır.Siber zorbalık davranışları genellikle sürekli, ısrarcı ve sistemli şekilde devam eder.*

* Pembecioğlu, N. & Irmaklı, H. (2019). Siber Zorbalık: Farkındalık Yaratmada Yerel ve Küresel Uygulamalar. M. Bostancı (Ed.), Medya Okuryazarlığı (s. 173-199).

HANGİ YOLLARLA GERÇEKLEŞTİRİLİR?

-Telefonla arayarak veya çeşitli uygulamalar üzerinden ileti göndererek, -İnternet siteleri, sohbet odaları ve bloglar üzerinden ileti göndererek, -Fotoğraf ve video gibi görsel içerikler paylaşarak, -Kişisel ve özel bilgileri çalarak, -Başka birinin adını, fotoğrafını veya sosyal medya hesaplarını kullanarak. NE YAPMALIYIZ? -Unutmayın siber zorbalık bir suçtur ve yasal sorumluluğu vardır.  -Siber zorbalık davranışlarından herhangi birine maruz kaldığımızda, öncelikle sakin olmalı,korkmamalı ve  telaşa kapılmamalıyız. -Siber zorbalık davranışıyla karşılaştığımızda, karşıdaki kişinin yaptırmaya çalıştığı bir şey varsa yapmamalıyız ve derhal büyüklerimizi durumdan haberdar etmeliyiz. -Öğretmenlerimiz ve aile büyüklerimiz bize karşı yapılan bu zorbalığı gerekli yerlere bildireceklerdir. -Siber zorbalığa karşı önlem olarak kişisel bilgilerimizi, sosyal medyada paylaşmamalıyız. -Tanımadığımız kişilerden gelen iletileri, fotoğrafları ve bağlantıları dikkate almamalıyız.